Dobór pomp do ścieków

Dobór pomp do ścieków dokonywany jest na bazie charakterystyki pomp, zalecanej wysokości podnoszenia pomp oraz wydajności, która jest wymagana do prawidłowej pracy.

Parametry charakterystyczne pomp

Charakterystyka pompy opisywana jest głównie przez parametry: wysokości podnoszenia H, zapotrzebowania na moc N oraz sprawności , która jest zależna od wydajności pompy. Wydajność pompy inaczej jest określana przepływem Q. Dokonywanie doboru pompy na bazie charakterystyki powinno być realizowane w taki sposób, by wymagana wydajność odpowiadała wymaganej wysokości podnoszenia ścieków H. Wysokość ta musi znajdować się jak najbliżej sprawności pompy. Charakterystykę pompy można znaleźć w katalogu pomp.

Charakterystyka pompy ściekowej
Przykładowa charakterystyka pompy ściekowej z zaznaczeniem sprawności, NPSH,

Pompy muszą pokonać geometryczną wysokość podnoszenia i wysokość związaną ze stratami ciśnienia, które wywołane są oporem hydraulicznym w przewodach ssawnych oraz tłocznych. Opory te powstają podczas przepływu ścieków. Na postawie tego wysokość podnoszenia pompy można określić jako sumę geometrycznej wysokości podnoszenia ścieków i strat ciśnienia, które powstają w wyniku pokonywania oporów hydraulicznych. Z kolei geometryczna wysokość podnoszenia ścieków jest różnicą pomiędzy rzędną poziomu, na której ścieki mają zostać przepompowane, a rzędną poziomu ścieków zawartą w zbiorniku wyrównawczym. Ponadto rzędna poziomu ścieków jest zmienna podczas pracy pompy. Zmiana ta zawarta jest w zakresie od maksymalnego do minimalnego poziomu ścieków znajdujących się w zbiorniku. Na podstawie tego można stwierdzić, iż zmienna jest również wysokość podnoszenia pompy, te zależności należy uwzględniać podczas dobierania pompy. Podczas wstępnych obliczeń, szczególnie gdy mamy do czynienia z wysoką wartością wysokości podnoszenia, za rzędną poziomu ścieków w zbiorniku może przyjąć rzędną punktu zawartą w połowie wysokości zbiornika, która stanowi wysokość użytkową. Nie należy zapominać jednak o fakcie, że takie uproszczenie podczas dobierania pompy charakteryzującej się niestabilną charakterystyką może doprowadzić to do sytuacji, iż pompa wirowa nie będzie podnosić ścieków.

Straty ciśnienia

Straty ciśnienia wywołane oporami hydraulicznymi w przewodach tłocznych i ssawnych obliczamy według zasad obliczeń hydraulicznych. Charakterystyka przewodu, to zależność zawarta między stratami ciśnienia w przewodzie, a przepływem. Jest ona przedstawiana w formie wykresu. Jeśli wykreślimy charakterystykę całego rurociągu, który prowadzi ścieki w układzie współrzędnych wraz z charakterystyką pompy wirowej w takiej postaci, że początkowy punkt charakterystyki przewodu będzie mieć swój początek na rzędnej stanowiącej geometryczną wysokość podnoszenia, to wtedy otrzymamy punkt pracy pompy znajdujący się w punkcie przecięcia się charakterystyki przewodu z wydajnością pompy wirowej. Jeżeli dążymy do uzyskania optymalnego doboru pompy, to punkt pracy pompy powinien znaleźć się w zakresie największej jej sprawności.

Łączenie pomp ściekowych w układy

Charakterystyka wydajności dwóch pomp wirowych wykonywana jest poprzez zsumowanie charakterystyk dwóch współdziałających pomp, które odpowiadają takim samym rzędnym. W takim wypadku wydajność dwóch identycznych pomp, która zawarta jest w punkcie pracy zespołu ma mniejszą wartość wydajności w porównaniu do jednej pompy, która działa z takim samym przewodem. W podobny sposób dokonuje się wyznaczenia punktów pracy zespołów urządzeń, które wykazują większą ilość pomp.

Układy pompowe
Układ pompowy oparty o pompy samozasysające

Moc pobierana przez pompę ściekową

Moc pobieraną przez pompę wirową wyznacza się poprzez charakterystykę pomp. Przyjmuje się przy tym wartość pobieranej mocy, która odpowiada punktowi pracy pompy. Przy obliczaniu mocy silnika, który napędza pompę uwzględnia się współczynnik zapasu mocy. Jest to konieczne, gdyż może zaistnieć przeciążenie silników oraz spadek napięcia w sieci, która go zasila. Współczynnik zapasu jest przyjmowany na podstawie mocy napędzającej pompę.

Wyznaczanie liczby pomp ściekowych w układzie

Liczba pomp jest dobierana na podstawie przewidywanych odchyleń dopływu ścieków do pompowni, uwzględnia się przy tym ewentualne etapowe zwiększenie wydajności podczas eksploatacji pompowni. W przypadku małych pompowni ścieków zazwyczaj dobiera się jedną pompę, która jest automatycznie włączana okresowo oraz drugą stanowiącą pompę rezerwową. Dobieranie pomp do większej pompowni zależy od czynników ekonomicznych, gdyż większa liczba pomp umożliwia zaprojektowanie zbiornika o mniejszej pojemności, ale powoduje konieczność uzyskania większej powierzchni hali pomp.

Zapraszamy do kontaktu w sprawie doboru pomp

Zapraszamy do kontaktu - służymy pomocą merytoryczną w zakresie doboru rozwiązań w zakresie pomp i układów pomp ściekowych.